Kamera Ayarları nelerdir ve nasıl yapılır? Cep telefonu kamera ayarları bize neler sağlar?

Kamera Ayarları nelerdir ve nasıl yapılır? Cep telefonu kamera ayarları bize neler sağlar?

Kamera ayarları, yeni bir telefon aldınız, umarım kazasız belasız kullanırsınız. Cep telefonumuzla fotoğraf çekmeye başlamadan önce yapmamız geren kamera ayarlarından bahsedelim. Bu ayarları ben mutlaka yapıyorum. Sizinde yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Telefonumuzun kamera uygulamasına girip markalar arası farklılık olsa da genel yapı itibariyle üç nokta veya üç çizgi üst üste şeklinde olan bölüme tıklayıp cep telefonu kamera ayarlarına başlayabiliriz. Bu ayarları bir kaç madde halinde sıralayalım. 

Kamera Ayarları nelerdir ve nasıl yapılır
Kamera ayarları

Kılavuz Çizgileri:

Yeni bir telefon aldığım zaman kamerasında yaptığım ilk ayar kılavuz çizgilerini devreye sokmak oluyor. Peki nedir bu kılavuz çizgileri ve benim için neden bu kadar önemli.

Kameranın ekranında dikey ve yatay olarak görünün çizgilere kılavuz çizgileri diyoruz. Bu çizgileri ekranında gören bir çok kişi çektiğim fotoğrafta da görünecekler düşüncesiyle pek kullanmaz. Bu düşünce tamamen yanlıştır ve kılavuz çizgileri kesinlikle çektiğimiz fotoğraflarda görünmezler.

Kılavuz çizgilerinin amacı, kamera ekranında yönlendirici olmalıdır. Mesela içtiğimiz kahve fincanının fotoğrafını çekmek istiyoruz. Kahve fincanını fotoğraf ekranının tam ortasında görmek için kılavuz çizgilerinden yardım alıyoruz. Bu yardımın sonucu ne mi oldu? Kahve fincanı çekmiş olduğumuz fotoğrafın tam ortasında, harika bir şekilde durduğunu görüyoruz.

Fotoğraf Kalitesi: 

Hepimiz çektiğimiz fotoğrafların göze hoş gelmesi ve görenlerin beğenmesi için özen gösteririz. Çektiğimiz fotoğrafların göze hoş gelebilmesi için kamera ayarlarında mutlaka yapılaması gereken önemli ayarlardan bir diğeri de fotoğraf kalitesinin doğru seçilmesidir. Fotoğraf kalitesi seçenekleri arasındaki ‘yüksek’ olanı seçmemiz, çektiğimiz fotoğrafların çok daha kaliteli görünmesini sağlayacaktır. Kalite seçenekleri arasında yüksek, standart ve düşük gibi seçenekler bulunmaktadır. Benim kişisel tercihim ‘yüksek’ seçeneğinin tercih etmeniz olacaktır.

Kaliteli fotoğrafın yüksek seçilmesinin olumlu tarafı göze hoş gelen fotoğraf olduğu gibi, olumsuz tarafı ise daha kalitenin bedeli olan fazladan yer tutması. Artık tercih sizin ben şiddetle tavsiyem ‘yüksek’ seçeneğinin kullanılması.

Kamera Ayarları nelerdir vnasıl yapılır? Cep telefonu kamera ayarları bize neler sağlar?

Konum Bilgisi: 

Fotoğraf çektikçe arşiviniz genişleyecek ve bir yerlere not almadıysanız fotoğrafı çekmiş olduğunuz yerleri unutmaya başlayacaksınız. ‘Ya bu kareyi nerede çekmiştim’ dememek için, kameranın ayarları içinde bulunan konum bilgisini aktif hale getirerek gps ayarları açık olduğu sürece fotoğrafa konum bilgisini etiketliyor ve fotoğrafa çekilen yeri etiketlemiş oluyor. Konum bilgisi ayarı sayesinde geniş arşivinize rağmen nerede çektiğinizi unutmakla kalmıyor, cadde ve sokak bilgisine kadar detaylı bir adres vermiş oluyor.

Zaman Etiketi:

Genişlemiş fotoğraf arşivimizden bahsetmişken, fotoğrafımızın yerini artık unutmadığımız gibi ne zaman çekildiğini de unutmamak için fazla bir uygulama veya çaba sarf etmeden ‘zaman etiketi’ ayarını aktif hale getirerek fotoğrafımızın kenarında tarih ve saat bilgini yapıştırmış oluyor. Zaman etiketi ayarı ile böylece arşivimizdeki fotoğraflarımız çok daha düzenli olmuş olarak.

Zamanlayıcı:

Zamanlayıcı özelliği, 3,5 veya 10 saniye gibi belirlemiş olduğunuz sürelerden geri gelerek otomatik fotoğraf çekmek özelliğidir.

Kameranın bu özelliğini; en çok selfie çekerken, manzara fotoğrafı, ürün fotoğrafı veya tripoda bağlayıp ta uzun pozlama yaparken en ufak titreşimin dahi olmaması gereken çekimler için mutlaka kullanılmadır.

Zamanlayıcı özelliğinin selfie çekmekte neden önemli olduğunu Selfie Çekmenin İpuçları isimli yazımızda okuyabilirsiniz.

Kamera ayarları yapılmış ve dikkatli bir şekilde çekilmiş bir fotoğrafı hem siz hem de sosyal medyadaki takipçileriniz beğeneceklerdir.

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya sizin eklemek istediğiniz konularda fikirlerinizi yazabilirsiniz.