Karantina Günlerini Değerlendirmek

Ülkemizin ve tüm dünyanın etkilenmiş olduğu koronavirüs salgınından korunmak için evde kalarak kişisel karantinamızı yapmış olduğumuz şu günlerde, evde kalmayı hapsolmak veya can sıkıntısı olarak görmemek gerekir.

Evde kaliteli zaman geçirmenin bir çok yolu var. Yoğun iş hayatımıza ara vermiş olduğumuz bu zamanda öncelikle ailemizle bol bol vakit geçirebiliriz. Uzun süredir okumadığımız kitaplarımızı okur, izleme listesine aldığımız film ve dizileri izler hatta uzun süredir sesini duymadığımız dost, arkadaş veya akrabalarımızı arayarak sohbet edebiliriz.

#evdekal etiketiyle şu karantina günlerini kişisel alanımız olan fotoğrafçılık adına da çok iyi değerlendirebiliriz. “Evdeyim neyin fotoğrafını çekebilir ki?”, “evde hapsolmuşken fotoğrafçılıkla ilgili ne yapabiliriz?” gibi sorulara maddeler halinde cevap vermeye başlayalım.

* Fotoğraf arşivinizi düzenleyin

Biz fotoğraf tutkunları en iyi fotoğraf karesini yakalayabilmek için manzara veya objenin bir çok fotoğrafını çekiyoruz. Çektiğimiz bu fotoğraflar arasında en iyisini seçtikten sonra fotoğraf uygulamaları (Fotoğraf Uygulamaları: Snapseed yazımı inceleyebilirsiniz) ile düzenliyor. Fotoğraf düzenleme işi bittikten sonra genelde sosyal medyada paylaşıyoruz. Buraya kadar her şey çok güzel, peki en iyi fotoğraf karesini yakalamak için çektiğimiz diğer fotoğraflara ne oldu? … Sessizliği bozup cümleme devam edeyim, çektiğimiz diğer fotoğrafları düzenleyebilir, silebilir veya başka projede kullanabilirsiniz. Karantina günlerini arşivleme yaparak geçirmek bence en iyi seçenekler biri. Arşivleme işlemini ister tarih sırasına göre ister çekim yaptığınız yer ve mekana göre ayrıştırabilirseniz.

Arşivinizi düzenlemenin en faydalı yanı ise gereksiz, göze hoş gelmeyen ve doğru kareyi yakalamak için çekilen diğer fotoğrafların silinmesidir. Yer tutan fotoğrafları silmek hem bilgisayarımızda hem de telefonumuzda yer açmayı sağlar. Özellikle mobil fotoğrafçılıkta telefon hafızasının çabucak dolmasını istemiyorsanız temizlik çalışmalarına biran önce başlayın.

* Bitki fotoğrafları çekin

Evinizde sizde benim gibi bitki besliyorsanız onların fotoğraflarını çekerek zaman geçirebilirsiniz. Evde beslediğiniz kaktüs, kobra, menekşe gibi evde beslenen bitkilerin farklı ışık açılar ve farklı çekim teknikleri deneyerek hem kaliteli zaman geçirmiş olacak hem de fotoğraf arşivinizi biraz daha zenginleştirmiş olacaksınız.

Farklı ışık açıları deneyin. Doğal ışık kaynağı olan gün ışığını farklı saatlerde kullanabilirsiniz. Bizim evi ikindi vakitleri çok güzel bir doğal ışık doldurur ve bunu kullanmayı çok severim.

Evlerimizi aydınlatan farklı renklerde ışık veren ampulleri kullanarak etkileyici bitki fotoğrafları da çekebilir ve çektiğiniz fotoğrafları uygulamalar ile daha etkileyici hale getirebilirsiniz

* Yeme içme fotoğrafları çekin

Karantina günlerini değerlendirmek seçenekleri arasında özenle hazırlanmış olan sofralarımızın veya bir tabağın fotoğrafını çekebilirsiniz. Çekmek istediğiniz sofra veya tabağı farklı açılardan fotoğraflayıp en güzel kareyi yakabilirsiniz.

Özenle hazırlanan yemeklerin bir güzel fotoğraflarını çektik, sonra o güzide sofrayı ve tabakları afiyetle midemize indirten sonra gelen çay ve kahvelerin fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Özellikle bardak veya fincan fotoğraflarından farklı ışık ve açılardan çok güzel görseller elde edebilirsiniz. Mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederim.

* Balkon ve pencerelerden fotoğraf çekin

Oturduğum binanın önünü açık olduğu için balkondan çok fazla fotoğraf çekme imkanım olur. Eğer sizin de öyle bir imkanınız varsa karantina günlerini değerlendirmek için mutlaka kullanın derim.

Bunlara bir örnek vermek gerekirse gün batımları benim için ayrı bir keyif.

Yukarıda gün batımı örneğini verdim. Bir de bunların gece çekimleri var ki açık söylemek gerekirse gece çekimlerinden çok daha fazla keyif alıyorum. Şimdi gece çekimlerini yeni bir başlık altında biraz daha açalım.

* Gece modu ile fotoğraf çekmeyi mutlaka deneyin

Firmalar arasında teknoloji savaşları sürerken bu son kullanıcıya yani bizlere yarıyor. Şu an bir çok telefon kamerasının kendi içerisindeki yazılımları içinde gece modu bulunuyor. Gece modu, gecenin bir vakti sabit durmak şartıyla göze çok hoş gelen fotoğraf çekme modudur diyebiliriz. Aşağıda gece moduyla çekilmiş bir fotoğrafı görebilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğrafı gece saat 00:34 çektim. Gece modunun ilk kez kullanıyorsanız hoşunuza gideceğinden eminim. Bu da benim balkonumdan 🙂

* Evdeki objelerin fotoğraflarını çekin.

Karantina günlerini değerlendirmek maddelerine evdeki objelerinin fotoğraflarını çekmeyi de ekleyebiliriz. Neden böyle bir madde eklemek istediğime gelirsek, sosyal medyada bolca paylaşım yapıyorsanız arşivinizin tükendiğini fark etmişsinizdir. Evdeki saksı, kitap, fotoğraf makinesi, radyo gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz objelerini hayal gücünüze göre düzenleyerek fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bu fotoğrafları her zaman söylediğimiz gibi doğru ışık, doğru açı ve yeterince işleme ile etkileyici görsellere dönüştürebilirsiniz.

Yukarıda fotoğrafta yıllardır masamın olmazsa olmaz aksesuarı olan deniz kabuğuna, “bizim evi ikindi vakitleri çok güzel bir doğal ışık doldurur ve bunu kullanmayı çok severim” diye yazmıştım. İşte tamda bu doğal ışığın odaya dolduğunu ve deniz kabuğuna yansıyan ışığı görünce baş tacımız olan Bayrağımızın önüne koyarak deniz kabuğuna odaklandım ve arka taraf flu (bulanık) oldu ve fotoğrafı çektim.

Sizde buna benzer objeleri bir ayara getirerek kompozisyon oluşturup fotoğraf çekebilirsiniz.

* Sevdiklerinizle bol bol fotoğraf çekin.

Bu bölümü özellikle sonuna bıraktım çünkü sevdiklerimiz bizim her şeyimizdir. #evdekal‘dığımız karantina günlerinde evdekilerle bol bol fotoğraf çekin çünkü yoğun iş hayatımıza geri döndüğümüz bu kadar bol vaktimiz olmayacaktır. Aile büyükleriniz, eşiniz, çocuklarını ve evcil hayvanlarınızla boş vakitlerinizi değerlendirin. Beraber geçirdiğiniz o güzel anları ölümsüzleştirin ki her gördüğünüz bu zor günleri atlattığımız için şükreder ve o anı tekrar yaşarken tebessüm edersiniz.

Aile fotoğrafı çekmek gibi bir geleneğimiz vardı. Şimdilerde belki unutulmuş olabilir ama şu boş günlerde tekrar o güzel aile fotoğraflarımızı çekebilir ve arşivimizi renklendirebiliriz.

Fotoğraf çekmenin bir sınırı yok. İster dışarıda olan ister şimdi ki gibi karantinada olun sizin tek sınırınız hayal gücünüz olsun. Boş zamanımız varken bol bol fotoğraf inceleyin, sosyal medya üzerinden canlı yapın yapan bir çok kişi ve şirketin yayınlarını izleyin, fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanmayı öğrenin ve bol bol pratik yapın, fotoğraf düzenleme uygulaması Snapseed’in fırça özelliğini bulunan videoyu izleyerek sizlerde daha yaratıcı görseller üretebilirsiniz.

Sevdiklerinizle sağlıklı ve bol fotoğraflı günler geçirmeniz dileğiyle

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya sizin eklemek istediğiniz konularda fikirlerinizi yazabilirsiniz.