Nedir bu mobil fotoğrafçılık?

Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız, tam olarak ne olduğu hakkında fikir yürütemediğimiz ve ‘nedir bu mobil fotoğrafçılık’ diye kendimize sormaya başlığımız konuya açıklık getirelim. 

Mobil fotoğrafçılık, günün her anında fotoğraf çekmek, çektiğimiz bu fotoğrafları, fotoğraf uygulamalarıyla düzenleyip sosyal medya hesaplarımızda paylaşmak ve beğeni toplamak olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefonların ve özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle bir günde kaç tane fotoğraf çektiğinizi bir düşünün. Fotoğraf çekmek ne kolay ve hızlı yapılıyor değil mi?

Bundan 20 yıl önce herkes bu kadar kolay fotoğraf çekmiyordu veya çektiremiyordu. Fotoğraf makinesi olanlar o kadar azdı ki parmakla gösteriliyorlardı. ‘Çağırın falancayı gelip fotoğrafımızı çeksin’ denirdi.

Fotoğrafçıya (fotoğraf stüdyosu) gidileceğinde, eğer bir aile fotoğrafı çekilecekse tüm aile fertleri en güzel kıyafetleri giyer ve bayramlaşmaya gidilecek gibi süslenirdi. Fotoğrafçıya gittik, stüdyoya da girdik,  yarım saat süren ön hazırlık ve diğer bir yarım saatte de ‘biraz gülün, kafanızı biraz sola çevirin gibi doğru bir pozisyonu yakalanır öyle fotoğraf çekilirdi.

Şimdilerde ise cep telefonlarımız sayesinde istediğimiz zaman şakk diye fotoğraf çekebiliyoruz. Şakkk diye çekilebilecek kadar kısa bir sürede fotoğraf çekebiliyor olmak ne kadar güzel bir şey değil mi? bu güzel ve hızlı fotoğraf çekme işlemine mobil fotoğrafçılık diyoruz. 

Cep telefonumuzla daha kaliteli, görenleri etkileyebilecek ve sosyal medyaya attığınızda daha fazla beğeni alabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafı, tab etmek (fotoğrafı basmak) istersek soluk bir görüntü almamak için bazı kamera ayarları yapılmalı, daha güzel selfei çekebilir, fotoğraf uygulamaları ile düzenleyebilir ve sosyal medya hesaplarımızla paylaşabiliriz. 

Umarım mobil fotoğrafçılığın ne olduğunu ve  aklınızdaki ‘nedir bu mobil fotoğrafçılık’ soruna cevap vermiş olabilmişimdir. 

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya sizin eklemek istediğiniz konularda fikirlerinizi yazabilirsiniz.