Selfie Çekmenin İpuçları

Selfie çekmenin ipuçları, başlığı okudunuz ve ne yani selfie çekemiyor muyum? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Maalesef bir çok kişi hala selfie çekemiyor. Bununla ilgili bir yazı hazırlamak istedim. Umarım yazının bir faydası olur ve daha kaliteli selfie çalışmaları görürüz. Bu yazımızda selfie çekerken dikkat etmemiz gereken bazı konuları yazmak istiyorum. Önemli olduğunu hissettiğim konuları maddeler halinde sıralayayım. Selfie çekmenin ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

Selfie çekmenin ipuçları
Selfie çekmenin ipuçları

Telefonun ekranına değil ön kameraya bakın.

Selfie çekenlerin yapmış olduğu en büyük hatadır diyebilirim. Selfie çekmek için kimi telefon ekranına bakıyor, kimi fotoğrafı çekmek için kamera butonuna bakarken kareye giriyor, bunlara gibi bir çok örnek verebiliriz. Etkileyici bir selfie çekmek istiyorsanız, fotoğraf çekimi yapılırken ön kamera bakmanız. Bunun altını çiziyorum çünkü, selfie çektikten sonra fotoğrafları kontrol ederken kendinizle göz göze kalacaksınız ve tabii ki etkileyici bir fotoğraf karesi olduğundan görenler beğenmiş olacaklar.

İki elinizi kullanmayın.

Selfie çekerken bir çok kişinin kollarını uzatıp iki eliyle fotoğraf çekmeye çalıştığını şahit oluyorum. Bu yöntemi sakın ama sakın kullanmayın çünkü kollarınızdan geriye çekebileceğiniz hiçbir şey kalmıyor. Selfie çekmenin amacının, arkadaki manzara veya görünmesini istediğinin şeylerin aynı karede çıkmasını sağlamaktır.

Selfie çubuğu kullanın.

Güzel bir selfei çekmek için selfie çubuğu kullanmanızı tavsiye ederim. Selfie çubuğu ile çekeceğiniz selfiede, hem siz hem de görünmesini istediğiniz manzara, obje veya ne isterseniz tamamını çekeceğiniz kareye almış olacaksınız.

Selfie çubuğu ile fotoğraf çekerken, ellerinizin titrememesine dikkat edin. Titreyerek çekmiş bir fotoğraf mutlaka bulanık çıkar. Böyle bir şeyin olmasını istemiyorsak selfie çubuğunu sabit ve titretmeden kullanmamız geriyor.

Selfie çubuğu kullanırken çubuğu bir uzatın ve etrafınızdaki daha çok objeyi kareye almaya çalışın. İçerisinde daha fazla kişi, manzara veya obje bulunan bir selfie tadından yenmez. Bu da size sosyal medyada daha fazla beğeni almanız demek olur.

Ortamdaki yoğun ışığa yüzünüzü dönün.

Selfi çekmek isteyenlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biridir ışığı karada bırakmak. Işıktan kastım, güneş ışığını kafanızın arkasına denk gelecek şekilde bir selfie çekmek istediğiniz yüzünüz tanımlanmayacak karanlık çıkacaktır.

Bir örnekle açıklayalım. İlk defa gittiğiniz bir yerdesiniz ve görmüş olduğunuz manzara sizi çok etkiledi. Hemen çıkardınız telefonunuzu bir selfie çektiniz. Zamanınız kısıtlı olduğu için fotoğrafın nasıl göründüğüne bakmadan bulunduğunuz yeri terk ettiniz. Akşam eve geldiniz veya o harika manzaradan çok uzaklaştınız ‘şu çektiğim fotoğrafa bakayım’ dediniz ki, çektiğiniz fotoğraf karanlık çıkmış ve sizin yüzünüz dahi seçilmiyor. O manzarayı, o anı veya o kadarlık zamanı tekrar bulabilir misiniz? ‘hayır’ dediğinizi duyar gibiyim. Böyle bir olayla karşılaşmamak için güneş ışığı veya bulunduğunuz ortamdaki yoğuna yüzünüzü dönerek selfie çekmeniz çok daha faydalı olacaktır. Ortamdaki yoğun için yüzünüze doğal bir aydınlatma yaratacağı için fotoğraf karesi çok daha güzel görecektir.

Zamanlayıcı kullanın.

Selfie çekmek istiyorsunuz ve bir çok fotoğraf karesinin bulanık olduğunu fark ettiniz. İki elinizle çektiniz olmadı, tek elle çekiniz hala bulanık, selfie çubuğu kullandınız istediğiniz net fotoğrafa karesini elde edemediniz. Merak etmeyi şimdi ipucu geliyor. Evet sorunun kaynağı, selfie çekmek isterken özellikle kamera butonuna basmak isterken titreyen telefonun fotoğrafları bulanık çekmesidir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için telefonun kamerasında bulunan zamanlayıcıyı açmak yeterli olacaktır. Kamera ayarları başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kameranın zamanlayıcı özelliğini kullanarak titreşimden kurtulur ve görenlerin beğeneceği selfieler çekebileceksiniz.

Zamanlayıcı özelliğini bazı telefon modellerinde ses arttırma veya ses kısma tuşlarından herhangi birine basarak kullanabilirsiniz.

Ön kamarayı mutlaka silin.

Bu maddeyi özellikle sona saklamak istedim. Çünkü bir kameranın camını silip, temiz bir kamera ile selfie çekmek pek çok kişinin aklına gelmeyen bir uygulamadır. ‘Hadi canım daha neler’ dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda çok ciddiyim. Telefonunuz ile fotoğraf çekmeden önce, ister ön kamerayla isterse arka kamerayla fotoğraf çekmeden önce şöyle bir pantolon veya gömleğimize silerek kameraların mutlaka ama mutlaka temizleyip fotoğraf çekin.

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz veya sizin eklemek istediğiniz konularda fikirlerinizi yazabilirsiniz.